TO JEST DOBRE to nowy cykl, w którym zapraszane przez nas osoby ze świata kultury i sztuki rekomendują najciekawsze ich zdaniem wydarzenia i zdarzenia kulturalne. W trzeciej odsłonie TO JEST DOBRE dowiecie się, co poleca Ewa Fabiańska-Jelińska, utalentowana kompozytorka.
Ewa Fabiańska-Jelińska to pochodząca z Torunia, zawodowo (i edukacyjnie) związana z Poznaniem i tamtejszą Akademią Muzyczną kompozytorka. Jej prace znajdziemy na kilku albumach, między innymi Rec Poloniae czy kompilacjach Muzyka Naszych Czasów z katalogu Dux Recording. I właśnie w tej wytwórni w tym roku ukazała się jej monografia Chamber Music (RECENZJA). Niech was nie zwiedzie jednak tytuł, album z kompozycjami Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej nie jest typową muzyką kameralną. Kameralne składy, owszem, ale w bardzo poszukującym, niekiedy wręcz improwizatorskim wydaniu.
1. MUZYKA
Olga Boczar
Olga Boczar, wspaniała młoda wokalistka jazzowa, czarująca głosem, która również komponuje. Jako czternastolatki debiutowałyśmy w ramach Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Puławach, prezentując aranżację utworu Pod Papugami. Każda z nas poszła w inną muzyczną stronę, ale koniecznie trzeba przesłuchać choć jedną z płyt tej utalentowanej artystki (warto dodać, iż Oldze towarzyszy śmietanka polskich jazzmanów).
2. FILM
Jak w niebie, 2004, reż. Kay Pollak
Światowej sławy kompozytor i dyrygent po zawale serca powraca do swej małej rodzinnej wioski, gdzie zaczyna prowadzić amatorski chór, w czym stopniowo odnajduje sens swojego życia. Nie tylko dyrygenta, ale również członków chóru połączy niesamowita więź, co wzbogaci ich życie, odkrywając na nowo wartość i radość płynącą z życia. Ten film to miód na serce.
3. WYSTAWA
Krzysztof Penderecki – Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI wieku, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego
W wyjątkowych przestrzeniach Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach można podziwiać oryginalną wystawę – ekspozycję interaktywną „Krzysztof Penderecki – Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI wieku”. Dzięki odwiedzeniu wystawy można zapoznać się nie tylko z faktami dotyczącymi życia i twórczości kompozytora w bardzo przystępny sposób, ale również można na własne oczy zobaczyć m.in. rękopisy dzieł mistrza kompozycji oraz inne materiały z prywatnego archiwum.
4. MIEJSCE
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem
To jedyne takie miejsce poświęcone wyjątkowemu polskiemu kompozytorowi, Karolowi Szymanowskiemu, który w sposób szczególny upodobał sobie życie w Zakopanem, miejscu które nigdy nie przestaje inspirować artystów. To właśnie w pięknej willi Atma Szymanowski pracował nad wielkimi dziełami, takimi jak II Koncert skrzypcowy czy Harnasie.
5. KSIĄŻKA
Małgorzata Chmielewska – Sposób na (cholernie) szczęśliwe życie, Wydawnictwo WAM
Siostra Małgorzata Chmielewska to niezwykle charyzmatyczna kobieta, poświęcająca się każdego dnia dla ludzi i w tym poświęceniu, byciu całym sercem dla drugiego człowieka odnalazła właśnie sens swojego życia. To chodzący przykład czystej miłości, którą zaraża innych, dzięki czemu kreuje coraz piękniejszy świat.