Przy okazji dzisiejszego spotkania autorskiego wokół książki Sztuka z widokiem na ucho pytamy Tomasza Misiaka o jego kulturalne typy.
Od lat zajmuje się propagowaniem muzyki eksperymentalnej i improwizowanej, z elektroniką jest za pan brat. Prowadzi, wraz z Marcinem Olejniczakiem, wydawnictwo Antenna Non Grata, uczy poznańską młodzież na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz, właśnie ukazała się jego książka Sztuka z widokiem na ucho, o której Tomasz Misiak opowie dziś podczas spotkania autorskiego w Bibliotece im. prof. Mariana Walczaka Akademia Nauk Stosowanych w Koninie. Tomasz Misiak jest też czynnym artystą, zajmującym się sound artem w Radio Noise Duo. W nowym TO JEST DOBRE Misiak o The Kurws, filmie Braci Coen, V., serialu o południowoamerykańskiej historii rocka i… bakłażanach!
Sztukę z widokiem na ucho sprawdzicie za darmo w formie ebooka tutaj.
KSIĄŻKA
Thomas Pynchon – V., przeł. Wojciech Szypuła, Wydawnictwo MAG, Warszawa 2022
Na tłumaczenie V. Pynchona długo czekałem. Do dziś pamiętam wrażenie, jakie zrobiła na mnie inna jego, chyba najbardziej znana w Polsce, książka: Tęcza Grawitacji. V. to szalona, niezwykle zagęszczona opowieść, w której mieszają się czasy i miejsca, a liczba bohaterów może przyprawić o zawrót głowy. Pynchon to mistrz metafor odwołujących się do elektryczności, radia, anten i dźwięku. Podczas lektury tej książki odnosi się wrażenie, że wszystko może się wydarzyć i rzeczywiście sporo z tego wszystkiego się dzieje.
MUZYKA
The Kurws – „Powięź”
Duże wrażenie zrobił na mnie ostatnio utwór „Powięź” zespołu Kurws. Ten piętnastominutowy kawałek zapowiada nową płytę, której nie mogę się doczekać. Mało kto w kraju nad Wisłą potrafi tworzyć tak zagęszczoną, nieoczywistą rytmicznie, a jednocześnie przejrzystą muzykę w klasycznym składzie na gitarę, bas i perkusję.
FILM
Ballada o Busterze Scruggsie, reż. Ethan i Joel Coenowie, 2018
Z braku czasu nie oglądam zbyt wielu filmów, dlatego moja rekomendacja jest mocno spóźniona, ale być może ktoś jeszcze nie zna Ballady o Busterze Scruggsie braci Coen. To film wybitny, tzn. taki, który daje do myślenia i nie pozwala szybko o sobie zapomnieć. Kilka nowel opowiadających o różnej maści odszczepieńcach z pionierskiego okresu Dzikiego Zachodu pokazuje niezwykle zróżnicowany wachlarz najmroczniejszych elementów zjawiska zwanego życiem.
SERIAL
BREAK IT ALL: The History of Rock in Latin America
Tutaj także jestem do tyłu, ponieważ jednak wiem, że nie każdy daje się od razu wciągnąć w serial dokumentalny… polecam BREAK IT ALL: The History of Rock in Latin America. To serial o pięćdziesięcioletniej historii muzyki rockowej w krajach, których zbyt często nie odwiedzamy i chyba wciąż niewiele wiemy o tym, co się tam dzieje. Muzyka rockowa jak zwykle jest też pretekstem do opowieści o buntach, przewrotach rewolucjach i innych zawirowaniach historii.
JEDZENIE
Bakłażany (po kaszubsku)
Odkąd przestałem jeść mięso ze zdwojoną siłą odkrywam walory smakowe warzyw i owoców. Ostatnio dostałem od kolegi kilka bakłażanów, które za sprawą okrutnej logiki kapitalizmu trafiły na przysklepowy śmietnik. Kolega też bez żadnych wątpliwości powiedział: zrób „bakłażany po kaszubsku”. Zrobiłem. Nie żałuję i wiem, że przy najbliższej okazji zrobię ponownie.
Wiesz, że FYH! istnieje już ponad 10 lat? Możesz pomóc nam prowadzić FYH!, które działa bez sponsorów czy bogatych wydawców. Możesz to zrobić, przelewając dowolną kwotę na konto Stowarzyszenia Nowa Kultura i Edukacja, w tytule wpisując: darowizna na cele statutowe stowarzyszenia:
19 1750 0012 0000 0000 3484 9048.
Twoje wsparcie pomoże nam się rozwijać. Dziękujemy!