Festiwal Unsound odbędzie się między 6 a 13 października.
„SOLIDARITY” – pod takim hasłem obędzie się tegoroczna edycja festiwalu Unsound. Pytania o solidarność, zwłaszcza w kontekście obecnej sytuacji społeczno – politycznej, ale też wartości, jakie obecnie przyświecają współczesnym społeczeństwom, wydają się nadzwyczaj aktualne. Motyw ten znajdzie odbicie zarówno w programie muzycznym, jak i rosnącym z roku na rok harmonogramie wydarzeń poza- i okołomuzycznych – wystaw, projekcji, dyskusji i spotkań.
A oto komunikat przygotowany przez organizatorów:
„W tych niepewnych czasach, w jakich żyjemy, każdy ma prawo posługiwać się pojęciem „solidarność”. Dlatego w 30. rocznicę demokratycznych wyborów w Polsce sięgamy właśnie po to pojęcie. Wspólnie w trakcie festiwalu będziemy się bowiem zastanawiać nad tym, co dzisiaj oznacza solidarność, zarówno w kontekście walki o wolność w wielu miejscach na świecie, jak i w odniesieniu do wydarzeń w samej branży muzycznej.
Czy optymizm jest dzisiaj najbardziej radykalną formą oporu? Gdzie szukać pozytywnych wizji przyszłości? Jak walczyć z poczuciem alienacji, kiedy wszystko wydaje się pozostawać w kryzysie, ekologicznym, społecznym i ekonomicznym? Jak solidaryzować się ze środowiskiem naturalnym i okazywać wsparcie zamieszkującym je istotom? I wreszcie, jak rozumieć historię, jeśli ta (wbrew przewidywaniom Fukuyamy) wcale się nie skończyła?
Solidarność to dla nas wielowymiarowa kategoria.
Po pierwsze, Unsound to festiwal, wokół którego wytworzyło się środowisko ludzi z całego świata. Chcemy więc zadać sobie pytanie, czy taka wspólnota może dawać poczucie bliskości? Jak łączyć się za pomocą muzyki z innymi ludźmi? Na poziomie dźwiękowym, kulturowym i politycznym oraz poprzez sceny, kolektywy i ruchy.
Po drugie, potrzebujemy solidarności w samej branży muzycznej. Internetowe platformy muzyczne, zarządzane przez korporacje, wbrew swojej nazwie wcale nie są „społecznościowe”. Często za sprawą algorytmów działają one na niekorzyść finansową artystów. Czy jest wobec nich alternatywa?
Po trzecie, jak pogodzić kolektywność i wspólnotowe tworzenie muzyki z wciąż jeszcze żywym mitem samodzielnego autora-geniusza?
I po czwarte, jeśli muzyka może być formą solidarności i protestu, jak brzmi ona dzisiaj, w 2019 roku? Czy można słuchać z optymizmem mrocznych, dystopijnych dźwięków? A może współczesne czasy wymagają koloru i światła w odpowiedzi na otaczającą nas ponurą, niepewną rzeczywistość?”
Jak co roku, niezwykle ważnym elementem festiwalu będzie program dyskusyjny. W związku z tym organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w otwartym naborze. Pomysły na dyskusje, warsztaty, wspólne czytania oraz pokazy filmowe należy przesyłać na adres solidarity@unsound.pl do dnia 31 maja 2019 roku. Prezentacja nie powinna przekraczać jednej strony A4. Uwaga, prosimy o nieprzesyłanie propozycji programu muzycznego oraz instalacyjnego. Takie zgłoszenia nie będą brane pod uwagę.