Ten wieczór zapowiada się wybornie – 31 sierpnia w Pardon, To Tu zobaczymy śmietankę impro-jazzowego świata, wystąpią Martin Küchen, Johan Berthling, Steve Noble, Bill Orcutt i Paweł Szpura. Ostatniego dnia sierpnia odbędą się aż dwa koncerty.
Dwa, bo artyści podzielą się na dwa obozy. Pierwszy stanowić będą Martin Küchen, Johan Berthling, Steve Noble. Zaraz po nich (a może przed nimi) na scenie zobaczymy Pawła Szpurę i Billa Orcutta.
Martin Küchen, Johan Berthling, Steve Noble
Martin Küchen, szwedzki saksofonista, kompozytor i improwizator, dał się poznać fanom jazzu, jako znakomity i kreatywny bandlider w zespołach Angles / Angles 9 czy All Included. Jako kompozytor i muzyczny wizjoner odcisnął tam swoje piętno tak silnie, że często zapominamy, jak znakomitym i kreatywnym jest improwizatorem oraz instrumentalistą. Triowe nagranie z basistą Fire! Johanem Berthlingiem oraz podporą brytyjskiej sceny improwizowanej perkusistą Stevem Noble jest świetnym pretekstem by ta stronę twórczości Küchen raz jeszcze przypomnieć.
A ma w swoim dorobku bardzo wiele nagrań w pełni improwizowanych – od solowych projektów, przez duety – choćby z Davidem Stackenäsem, Willem Guthrie czy Erikiem Carlosem, tria z Keithem Rowe czy też Tresppass Trio, któremu lideruje, po większe składy złożone z muzyków, z całej właściwie Europy. Tutaj, w tym trio, dochodzi do głosu jego mocne, motoryczne oblicze.
Grając bowiem z Berthlingiem i Noblem nie ma czasu na poszukiwanie pojedynczych dźwięków czy próby poszerzania spektrum brzmienia instrumentu. Tu trzeba od początku grać niezwykle energetycznie, mocno i ostro. By nadążyć za pędem nadanym muzyce przez sekcję, by zdążyć za wyobraźnią sekcyjnych szaleńców, by w końcu przebić się przez ich mocne i głośnie brzmienie.
Ale muzyka tria Martin Küchen / Johan Berthling / Steve Noble jest zniuansowana i wymaga tak od muzyków jak i słuchaczy skupienia i uwagi. Tu cały czas dochodzi do ciągłych zmian – tempa, frazy, konfiguracji brzmieniowej. Nie ma mowy o jakiejkolwiek stagnacji. Jest ciągła przemiana, nieskrępowana podróż od jednego epicentrum do drugiego, ale podróż, w której nie zwalniamy nawet na chwilę. Każdy bowiem z muzyków ma pomysłów na tworzenie muzyki w bród, a partnerzy są dodatkową, jeszcze jedną, inspiracją. [Waldemar Koński]
Bill Orcutt & Paweł Szpura
Bill Orcutt to jeden z najbardziej wpływowych gitarzystów muzyki eksperymentalnej. Jego linie melodyczne i gwałtowne figury ukazują gęsty krajobraz amerykańskiego prymitywizmu, outsider-jazzu i unikatowe, surowe podejście do możliwości gitary. The New York Times nazwał go „muzykiem pełnym mocy i nieustraszonym improwizatorem”, a jego brzmienie „kontrolowanym atakiem arpeggiów i dysonansów”. Najnowszy album Orcutta Colonial Donuts z 2015 r. znalazł się na 14 miejscu w rankingu najlepszych awangardowych albumów roku magazynu „Rolling Stone”.
Paweł Szpura urodził się w 1980 roku, mieszka w Warszawie. Jego styl gry na perkusji jest wypadkową wielu tradycji. W jego grze można usłyszeć wpływy arabsko-afrykańskie i tureckie. Istotny jest także wpływ wielu amerykańskich rockowych perkusistów z przełomu lat 60 i 70. Szpura gra ze znakomitym wyczuciem, zaskakując słuchacza rozwijającymi się rytmami lub wprowadzając go w głęboki trans. Jego styl jest kontynuacją tradycji zapoczątkowanej przez takich perkusistów jak Ed Blackwell i Hamid Drake. Oprócz LOTTO, Paweł jest znany z takich zespołów jak: Wovoka, Cukunft, Hera i zespołu Mikołaja Trzaski wykonującego soundtrack do filmu Róża.
Czwartek, 31.08.2017 – g. 20:00
Bilety: 49 PLN (w dniu koncertu) i 39 PLN (przedsprzedaż)
Adres: ul. Madalińskiego 10 / 16; 02-513 Warszawa – Mokotów
EVENT: K L I K!