Coraz więcej początkujących muzyków staje przed wyborem: pianino czy keyboard? Oba instrumenty mają zarówno wiele zalet jak i wad. Warto poznać różnice między nimi, aby dokonać odpowiedniego wyboru.
Granie na pianinie to niewątpliwie bardzo ważna umiejętność, a także niezwykle prestiżowe zajęcie, symbol elegancji i klasy. Nie każdy jednak może sobie finansowo pozwolić na zakup pianina. Należy też posiadać odpowiedni metraż mieszkania, aby zmieścił się w nim duży instrument. Alternatywą może być zakup znacznie tańszego i mniejszego keyboardu. Oba instrumenty różnią się od siebie, oferują inne brzmienia i możliwości oraz funkcje dodatkowe. Pianino to piękny klasyczny wygląd, z kolei keyboard to duża wygoda i możliwość łatwego przewożenia instrumentu. Co jeszcze różni od siebie pianino od keyboardu?
Klawiatura
Najważniejsza rzecz, która odróżnia pianino od keyboardu to ważona, dynamiczna klawiatura, która przypomina klawiaturę w pianinie klasycznym. Oznacza to, że sposób wydobycia dźwięku zależy od tego, jak mocno dotkniemy klawisze, jeśli zrobimy to delikatnie i cicho to dźwięk będzie spokojny, jeśli dynamicznie, to dźwięk również będzie dynamiczny. Pełnowymiarowa klawiatura gwarantuje duża liczbę barw, a także realistyczne odwzorowanie techniki grania na fortepianie. W przypadku keyboardów kontrola nad klawiaturą jest mniejsza, ale za to możliwa jest szybsza gra.
Dźwięk
Pianino pozwala na pełną kontrolę nad dźwiękiem, a także wydobycie krystalicznego, czystego dźwięku. Keyboardy nawet te najlepsze nie imitują tradycyjnego pianina. Keyboard pozostaje niewrażliwy na emocje grającego, reagując jedynie poziomem nagłośnienia. W keyboardach dźwięk jest bardziej sztuczny niż ten wydobywany przez pianino. Warto też pamiętać, że głośniki zastosowane w keyboardach mają mniejszą moc niż te w pianinach cyfrowych.
Waga i wielkość
Keyboardy są znacznie mniejsze, wobec tego instrument bardzo łatwo przenieść. Keyboard to sama klawiatura, a pianino to dodatkowo obudowa i pedały, co utrudnia transport. Keyboard będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy zależy nam na łatwym transporcie i nie potrzebujemy pełnowymiarowej klawiatury. Ze względu na kompaktowe rozmiary, doskonale sprawdzi się jako instrument do pracy w terenie.
Funkcje dodatkowe
Keyboard świetnie sprawdza się w zespole, najczęściej jako akompaniament. Specyfikacja techniczna prawie każdego keyboardu jest imponująca. Warto tutaj zwrócić uwagę, że keyboardy pozbawione są pedałów, wobec tego nie można odpowiednio wydłużać czy wyciszać brzmień jak w instrumentach akustycznych. Keyboard oferuje jednak większą niż pianino liczbę dostępnych barw i tym samym większe możliwości. Grający ma swobodę jeśli chodzi o podkład czy rytm i może je dowolnie miksować, a także synchronizować dźwięk z dodatkowymi urządzeniami audio. Keyboardy często zawierają też funkcję nauki gry czy rozmaite filtry. Dużym plusem keyboardu jest też łatwe i szybkie podpięcie do komputera i innych urządzeń np. iPoda. Keyboard to doskonały instrument do komponowania muzyki.
O czym należy pamiętać wybierając keyboard?
Ceny keyboardów są znacznie niższe niż ceny pianina. Instrument ze średniej półki, można nabyć już za niewiele ponad 1000zł. Dostępne są oczywiście również tańsze wersje, odpowiednie dla początkujących. Duży wybór keyboardów znajdziemy np. na allegro.pl/kategoria/instrumenty-klawiszowe-i-midi-keyboardy-122796. Jak wybrać odpowiedni sprzęt? Po pierwsze musimy zastanowić się czy potrzebujemy instrumentu przeznaczonego dla amatorów czy też zależy nam na nieco bardziej profesjonalnym i zaawansowanym sprzęcie. Trzeba też pamiętać o tym, że keyboard to nie to samo co syntezator czy organy elektroniczne. Warto więc zwrócić na to uwagę, aby uniknąć ewentualnej pomyłki. Przy zakupie keyboardu należy skupić się na podstawowych elementach, które są bardzo istotne. Po pierwsze koniecznie należy sprawdzić klawiaturę, ważna będzie jej głośność oraz stan techniczny. Warto zadbać o to, aby keyboard posiadał dysk twardy o dużej pojemności, aby ułatwić sobie zapis tworzonej muzyki. Ponadto, musimy zwrócić uwagę na akumulator – im dłuższa praca na nim tym korzystniej dla użytkownika. Warto również sprawdzić, jaki program komputerowy znajduje się wewnątrz keyboardu i czy sprawnie steruje on urządzeniem MIDI, dzięki któremu grający może część muzyki tworzącej rytm powierzyć sekwencerom.
Artykuł napisany przy współpracy z partnerem