Tegoroczny motyw przewodni Unsoundu wyjątkowo mocno rezonuje w aktualnej sytuacji społeczno-politycznej. Program festiwalu z każdym dniem będzie odkrywał kolejne oblicza SOLIDARITY. A czym dla was jest solidarność?
Unsound to nie tylko muzyka, klubowe imprezy w Hotelu Forum i koncerty. To także pole do dyskusji, wymiany poglądów, poszerzania horyzontów i rozwijania sfer, nad którymi w codziennym pędzie pomiędzy biurem, spotkaniami na mieście i domem często nie mamy czasu się pochylić. Wszystkie elementy składowe festiwalu spotykają się dosłownie lub w płaszczyźnie metaforycznej we wspólnym punkcie. W tym roku motywem przewodnim Unsoundu jest SOLIDARITY – solidarność. Organizatorzy po raz kolejny popisali się niezwykłym wyczuciem i w pewnym sensie zaprojektowali rzeczywistość, wyprzedzając sytuacje, które stały się bodźcem dla wielu punktów tegorocznego programu (twórcy Simpsonów ze swoim proroczym talentem mogą czuć się zagrożeni). Mowa chociażby o wydarzeniach z Białegostoku, będących dla wielu z nas najwyższą próbą solidarności. Wspólnych działań tak samo zdecydowanie wymaga wisząca nad nami katastrofa klimatyczna, kryzys uchodźczy czy mamiąca rządzących pokusa zagrabienia kolejnych praw i wolności, w tym praw kobiet. Trudno przy tym o lepszy moment na celebrowanie solidarności niż 30. rocznica pierwszych, częściowo wolnych wyborów – zwłaszcza, że tegoroczny Unsound pokrywa się z wyborami parlamentarnymi. Oto kilka twarzy solidarności, które możecie odkryć w czasie tegorocznej edycji, która rozpoczyna się już w niedzielę 6 października.
SOLIDARNOŚĆ Z UCHODŹCAMI
Odkąd uwaga mediów odpłynęła w inne, znane sobie rejony, wiele osób mogło odnieść złudne wrażenie, że problem milionów ludzi z terytoriów ogarniętych konfliktami zbrojnymi, głodem i ubóstwem, którzy opuszczają swoje domy, dobytek życia i bliskich w poszukiwaniu lepszego życia, zwyczajnie wyparował. Tymczasem kryzys uchodźczy trwa nadal i wymaga od rządzących równie zdecydowanych działań, co w momencie, kiedy flesze aparatów największych agencji prasowych były zwrócone w kierunku dryfujących po Morzu Śródziemnym pontonów. Powodów migracji jest tyle, ilu samych migrujących. Jedną z prób odpowiedzi na pytania o los migrantów będzie wyświetlany w ramach festiwalu w Kinie pod Baranami film Midnight Traveller autorstwa afgańskiego reżysera, Hassana Fazili, który za pomocą trzech telefonów komórkowych uwiecznił swoją ucieczkę z kraju przed czyhającymi na jego głowę Talibami. Z innym wymiarem kryzysu uchodźczego zmierzył się Richard Mosse, budując swoją wystawę Incoming. Skoncentrował się w niej na zjawisku postrzegania migrantów przez osoby z krajów będących celem i swoistą ziemią obiecaną dla uchodźców. Jak twierdzi sam autor, kluczem do zrozumienia jest właśnie nabranie odpowiedniej perspektywy – Najpierw musimy sobie wyobrazić, że jesteśmy na miejscu drugiej osoby. Narzędziem, jakim posłużył się Mosse dla zbudowania narracji, są między innymi wojskowe kamery termowizyjne, potrafiące wykryć człowieka z odległości 30 kilometrów i będące wyraźnym symbolem opresji, z jaką zmagają się osoby zmuszone do ucieczki z kraju. Przekaz dodatkowo wzmocni oparta na nagraniach terenowych muzyka skomponowana przez Bena Frosta. Wystawę będzie można zobaczyć w krakowskim Bunkrze Sztuki, który wraz z Unsoundem oraz festiwalem Sacrum Profanum jest współorganizatorem wydarzenia.
SOLIDARNOŚĆ ZE ŚRODOWISKIEM NATURALNYM
Kiedy rządzący próbują wmówić nam i sobie, że katastrofa klimatyczna jest wymysłem lewackiej propagandy, a węgiel jest naszym największym skarbem i na nim należy oprzeć gospodarkę, bezpowrotnie tracimy ostatnie chwile, by zaradzić kompletnej zagładzie środowiska naturalnego w obecnym kształcie. Kryzys klimatyczny to fakt, a nasze pokolenie jest prawdopodobnie jednym z ostatnich, które może w jakikolwiek sposób korzystać z dobrodziejstw przyrody. Jedyne wyjście to radykalne zmiany – w skali mikro i makro. Szansą na wymianę poglądów w festiwalowej otoczce będzie poniedziałkowe spotkanie i dyskusja pod hasłem Acting in the face of end times, w której wezmą udział Aleksandra Taran i Martyna Grygierek z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, Joanna Mieszkowicz z fundacji Aeris Futuro (skupiającej się na przeciwdziałaniu globalnym zmianom klimatu) oraz wspomniany już Richard Mosse, tym razem w roli dokumentalisty płonących lasów Amazonii. Myśli, jakie mogą nasuwać się w kontekście tej dyskusji, to przede wszystkim pytania o możliwość utrzymania różnorodności biologicznej czy prowadzenia przez największe korporacje świadomej polityki ekologicznej, ale przede wszystkim o zmianę mentalności rządzących i uwrażliwienie społeczeństwa na temat, który dotyczy absolutnie każdej żyjącej jednostki. Jeżeli solidarność ekologiczna nie obudzi w nas woli zmian, możemy powoli zacząć żegnać się z piknikami w parku i wycieczkami rowerowymi do lasu.
Niezwykle wymownym argumentem w dyskusji o zabójczej dla natury działalności człowieka będzie koncert duetu Matmos, który zaprezentuje na Unsoundzie swój najnowszy album Plastic Anniversary. Muzycy zarejestrowali go przy użyciu wyłącznie plastikowych przedmiotów, ukazując bipolarność problemu tworzyw sztucznych – z jednej strony użytecznych i w niektórych dziedzinach niemal niezastąpionych, z drugiej degradujących środowisko w zatrważającym tempie. Czy ludzkość znajdzie remedium na zalewającą każdy skrawek planety nawałnicę odpadów?
SOLIDARNOŚĆ Z OSOBAMI LGBTQIA+
Trudno chyba o bardziej wymowny obraz rzeczywistości, z jaką zmagają się w Polsce osoby homoseksualne, niebinarne i transpłciowe, niż wydarzenia z białostockiego Marszu Równości. Grupa troglodytów z szokującą brutalnością zaatakowała pokojową manifestację miłości i wzajemnego szacunku. Niestety podobny scenariusz doczekał się realizacji w innych polskich miastach. Czy jest możliwa przemiana? Zerkając w festiwalowy line-up, możemy z nadzieją snuć wizję przyszłości bez agresji słownej i fizycznej na tym tle. Na wskroś szczerą i bezinteresowną manifestacją miłości będzie na pewno set b2b Octo Octy i Eris Drew, których wspólna epka Devotion poza niekwestionowaną muzyczną jakością, wprowadza słuchaczy w skrajnie euforyczne stany. W grafiku Unsoundu swoją obecność silnie zaznaczy także kolektyw Oramics. Wydana w odzewie na falę dyskryminacji środowisk LGBTQIA+ składanka TOTAL SOLIDARITY zebrała nie tylko ogromną grupę świetnych artystów, ale też jeszcze większą sumę środków na wsparcie organizacji walczących o równouprawnienie. Osoby związane z kolektywem wystąpią podczas klubowych nocy w Hotelu Forum (Monster, Avtomat, FOQL, Olivia) i wezmą udział w dyskusjach, klasycznie odbywających się w Pałacu Krzysztofory. W nieco innym stylu, choć z bardzo podobnym przesłaniem wystąpi Dreamcrusher, niebinarny artysta/artystka, określający swoją twórczość jako Queer Nihilist Revolt Music – koniecznie sprawdźcie jego pękający w szwach bandcamp – to prawdziwa kopalnia muzycznych manifestów.
Czy kiedykolwiek w ramach festiwalu wybraliście się na spacer z literaturą? Takie niecodziennie doświadczenie będzie możliwe dzięki Luke’owi Turnerowi, który podczas spaceru po Lasku Wolskim zaprezentuje fragmenty swojej książki Out of the Woods, która jest odbiciem wizji autora o queerowym potencjale lasów. (tylko pamiętajcie o wcześniejszych zapisach!) Liczymy na pogodę sprzyjającą leśnym eskapadom.
FEMISOLIDARNOŚĆ
W czasach, w których wydawałoby się, że równe postrzeganie i traktowanie płci jest czymś aż nadto oczywistym, nader często spotykamy się z jawnymi przejawami dyskryminacji. Równe płace, równy dostęp do stanowisk kierowniczych oraz pracowniczych benefitów (a właściwie brak równości we wskazanych obszarach) – to zmora polskiego rynku pracy – od niewielkich przedsiębiorstw po ulokowane w szklanych, modnych biurowcach korporacje. Autorską analizę tego zjawiska przedstawi w prezentacji A Feminist Perspective In Times Of Crisis filozofka Ewa Majewska. Temat równości płci jest szczególnie żywy również w kontekście festiwali i środowiska muzycznego. Unosund podejmuje od wielu lat działania w celu wprowadzenia równej proporcji płci w festiwalowym line-upie, dając tym samym przykład innym imprezom muzycznym, zwłaszcza z muzyką elektroniczną, na których zazwyczaj męska dominacja wśród artystów jest przytłaczająca. Takie działania mogą przynieść realną zmianę w postrzeganiu dotychczas mocno zmaskulinizowanej sceny. Bardzo realną wizję przyszłości klubowej elektroniki zarysuje środowy wieczór z kolektywami Room 4 Resistance i Club Chai w Szpitalnej 1 z udziałem między innymi Deeny Abdelwahed, 8ULENTINA, FOOZOOL i object blue. Niezwykle ważnym aspektem wszystkich unsoundowych wydarzeń będzie zasada mutual respect. Dla wielu to oczywiste, jednak sam fakt, że zwracamy na to uwagę pokazuje, że problem ten nadal istnieje. Pamiętajmy, by nie naruszać stref komfortu osób bawiących się w pobliżu. A jeśli będziemy świadkiem takiej sytuacji – zdecydowanie reagujmy! Tylko w ten sposób możemy wykształcić kulturę zabawy we wzajemnym szacunku. W ramach festiwalu odbędą się też burze mózgów w formie warsztatowej, dotyczące budowania bezpiecznych przestrzeni na imprezach muzycznych, a sam temat równości będzie silnie obecny także w wielu panelach dyskusyjnych. Nie bądźmy bierni – działajmy i wspierajmy się nawzajem!
SOLIDARNOŚĆ WYBORCZA
Trzydzieści lat pod uzyskaniu pełni wolności i swobód obywatelskich duża część Polaków traktuje je już jako aksjomat, zapominając o bardzo ważnej kwestii – by w pełni z nich korzystać, musimy też dać coś od siebie. O heroizmie i wysiłku, jakiego wymagało wprowadzenie zmian ustrojowych w Polsce opowie podczas poniedziałkowego spotkania Henryka Krzywonos – twarz gdańskich ruchów prodemokratycznych. Pamiętajmy jednak, że jednym z najważniejszych przejawów obywatelskiej świadomości i solidarności jest udział w wyborach. Niech pobyt w Krakowie nie będzie więc wymówką, by nie pójść do urn. Poza tym, doszły nas słuchy, że kto nie zagłosuje, ten nie wchodzi na imprezę zamknięcia. Na zagłosowanie poza miejscem zamieszkania jest kilka sposobów – jednym z nich jest pobranie zaświadczenia ze swojego urzędu gminy/urzędu miasta. Ale możecie załatwić też wszystko nie wychodząc z domu i dopisując się do spisu wyborców online – O TU! 5 minut i załatwione! Macie czas do 8 października. Nie przegapcie swojej szansy, by zmienić rzeczywistość!