Tauron Nowa Muzyka? Trzymajcie się, bo festiwal rusza już w tym tygodniu!
Trwa końcowe odliczanie przed festiwalem Tauron Nowa Muzyka. Czas do otwarcia festiwalowych bram można odliczać już w godzinach! Tradycyjnie organizatorzy przygotowali dwa dni festiwalowych emocji oraz koncertowe intro i outro. Koncerty otwarcia i zamknięcia rządzą się swoimi prawami, a w tym roku zobaczymy na nich Carla Craiga w wydaniu z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia (otwarcie) oraz EABS i Samphę (zamknięcie). Dodatkowo emocje wzmocni na pewno wyjątkowy anturaż sali koncertowej NOSPR, w której odbędą się oba wydarzenia. W przewodniku zajmiemy się jednak dwoma dniami regularnych, festiwalowych wydarzeń. Jeżeli jeszcze nie zastanawialiście się, jak ułożyć swój własny timetable – służymy pomocą! Zapraszamy do części drugiej, poświęconej sobocie!
SOBOTA 30 VI
Sobota, jak wspomnieliśmy w pierwszej części festiwalowego przewodnika rozpocznie się nadzwyczaj wcześnie. A to za sprawą wspólnej inicjatywy festiwalu oraz katowickiego Biura Dźwięku, którzy zaproszą wszystkich niezmordowanych trudami poprzedniej nocy do Parku Boguckiego już od godziny 11! Wtedy na scenie pojawi się Piotr Ceglarek, zaraz po nim Olivia (tu polecaliśmy jej nową kasetę!), następnie Pole oraz Tolouse Low Trax – tym razem z setem didżejskim (w piątkowy wieczór wystąpi live). Mniej więcej w tym samym czasie, za sprawą założyciela wytwórni Disco Halal – Moscomana, znajdziecie znakomity pretekst do wycieczki w rejony malowniczej Doliny Trzech Stawów i zlokalizowanych tam Sztauwajerów. Oprócz niego, na scenie której patronuje radiowa Czwórka zobaczymy też Berta z Last Robots, Harpera i Mr. Lexa.
Regularne granie na festiwalowych scenach rozpocznie się natomiast o 19 i to od razu od jazzowej petardy w postaci japońskich eksperymentatorów, czyli zespołu Soil & „Pimp” Sessions. Sobota to również dzień światowej premiery spektaklu „Uran Uran” według pomysłu Wojciecha Kucharczyka (o którym więcej TU!). Nie mniej ciekawą propozycją będzie występ wspólnego projektu Piotra Kalińskiego (Hatti Vatti) oraz Daniela Szlajndy (Daniel Drumz), którzy jako JANKA wystąpią w tym samym czasie na scenie Red Bulla. Na dokładkę w Amfiteatrze NOSPR również o 20 ze swoim funkowo-elektronicznym show zaprezentują się The Johnny Freelance Experience, którzy wystąpią w towarzystwie polskiego skrzypka – Mateusza Adamczyka. Od początku mówiliśmy, że z wyborami nie będzie łatwo! Wszystkim spragnionym nieokiełznanej energii polecamy szczególnej uwadze koncert pochodzącego z Granady Kid Simiusa. Co ciekawe nie będzie to pierwsza wizyta rezydującego na stałe w Berlinie muzyka na festiwalu Tauron Nowa Muzyka, gdzie pojawił się już dwa lata temu i dosłownie rozniósł w pył amfiteatr, w którym wystąpi także tym razem. Bardziej stonowane oblicze muzyki zaprezentuje mistrz ambientowego suspensu – Wolfgang Voigt w projekcie GAS.
Niezwykle tłoczno w sobotę zrobi się na scenie Carbon, której grafik został szczelnie zapełniony aż do wczesnych godzin porannych. Tego wieczora i nocy pojawi się na niej mocno międzynarodowe towarzystwo, zaczynając od sąsiadów z południa – Tomino i Myslivca, przez rozchwytywaną Amerykankę Jlin, pochodzącego z Iranu Sote, a na roztańczonym afrykańskim kolektywie Gato Preto kończąc. Festiwale wymagają jednak mobilności, więc tym bardziej polecamy aktywne przemieszczanie się między scenami i częste wycieczki w okolice sceny głównej, gdzie pojawi się ze swoim wydanym niedawno materiałem Son Lux oraz wenezuelski skandalista Arca. Chociaż wiele osób już w tym miejscu powiedziałoby zdecydowane już PAS! – na tym nie koniec. Mocnym punktem późnonocnych występów – tych z kategorii „skoro nie widziałeś – to nie byłeś na festiwalu” będą gigi Red Axes i wspólnego przedsięwzięcia Aurory Halal i Daniela Martina-McCormicka (aka Relaxer). Niezależnie od pogody (chociaż za tę trzymamy mocno kciuki!) – będzie ogień!
+ NIEDZIELNY BONUS:
Żądnym dalszych emocji, oczekiwanie na niedzielny koncert zamknięcia z udziałem Samphy i EABS umili druga tura sesji Biura Dźwięku w Parku Boguckim. Biorąc jednak pod uwagę kaliber zaproszonych artystów, dużym błędem byłoby sprowadzenie ich wyłącznie do rangi umilaczy w oczekiwaniu na wieczór (Ronnie Deleen, Grupa Etyka Kurpina, Broshuda, Fischerle, TM404 i DJ Eliot).
No to do zobaczenia!